تبلیغات
مشاوره تحصیلی(تیزهوشان،نمونه)

تغییر افکار

همیشه همراه با هر اتفاقی یک تفکر است که باعث تحریک احساسات شما می شود. ممکن است شما این فکر را به صورت یک تصویر، یک صدا و یا جمله ای که با خود تکرار می کنید، تجربه نمایید...

مثلا به خود می گویید: "من از این مصاحبه می ترسم."، "او از دست من عصبانی است"، "شرط می بندم که حرکت قطار باز هم به تعویق می افتد."، این فکر ممکن است درباره اتفاقی باشد که در زمان حال افتاده است و یا یک خاطره از گذشته و یا حتی پیش بینی وضعیت آینده باشد. راهکار اصلی برای بینش مثبت این است که با این افکار کنار بیایید و روی نکات مثبت آن تاکید کرده و نکات منفی را دور کنید. تغییر افکار به طور اتوماتیک احساسات را تغییر داده و غیرمستقیم روی عکس العمل شما اثر می گذارد.

در پشت افکار شما باورهای شما قرار دارند که به طور عمیقی در عقاید شما که نتیجه تجربیات تان است ریشه دوانیده. این باورها الزاما باورهای مذهبی نیستند، بلکه وضعیت زندگی شما در گذشته و حال، در بینش شما به جهان موثر است. نظر به این که افکار وابسته به باورها هستند و باورها به شدت تمایل دارند که کاملا حقیقی و غیرقابل انکار باشند، پس یک باور غلط می تواند تمام لذت های شما را در زندگی خراب کند ولی از آن جایی که باورها پایه های افکار هستند اگر شما باورهای منفی را تجزیه و تحلیل کنید و آن ها را به باورهای مثبت تبدیل کنید تمام روش های زندگی شما را مطمئن می سازد.

شما باید افکار، احساسات و باورهای خود را بشناسید. یک فکر مثبت به وجود آورنده یک احساس مثبت و انگیزه برای فعالیت مثبت است. احساسات، افکار و باورهای شما می توانند از منفی به مثبت تغییر کند. یک باور مثبت در راه و روش زندگی شما نفوذ می کند.

آگاهی از افکار، احساسات و باورهای خود به شما کمک می کند تا بتوانید احساسات خود را کنترل کنید و بفهمید که چرا افکار منفی به سراغ تان آمده. با به خاطر سپردن احساسات خود می توانید در رفتارتان تغییر ایجاد کنید.

پیشرفت خود را در یک دفتر یادداشت روزانه بنویسید. این باعث می شود که فکر و عمل مثبت تری داشته باشید.

مهم ترین و اساسی ترین عوامل برای شخصیت شما افکارتان هستند. اگر احساس می کنید که منفی فکر می کنید چند دقیقه ای استراحت کنید بعد چیزهایی را که به ذهن تان می آید ثبت کنید و آن گاه اطلاعاتی را که باعث چگونگی کارکرد ذهن تان شده، جمع آوری کنید. یک تصویر مختصر از افکارتان بگیرید. چه تصویری می بینید؟ چه صدایی می شنوید؟ چه حرف هایی را با خود تکرار می کنید؟ چه خاطراتی از گذشته و چه رویاهایی از آینده در ذهن تان است؟ حال تفکر خود را در یک جمله بیان کنید. مثل: "من هیچ وقت این کار را درست انجام ندادم"، یا "من واقعا از دست او ناراحت هستم"، حال می توانید آرام آرام این احساسات را عوض کنید. به چنگ آوردن افکار منفی اولین قدم برای تغییر آن هاست. به چیزی که در ذهن شما می گذرد تمرکز کنید. برای کمک به تمرکز چشم های خود را ببندید.

برای شناسایی باورهایی که در زیر افکار شما پنهان هستند لازم است که متوجه افکار منفی ای که دایما ظاهر می شوند باشید. هنگامی که معنای واضحی از آن به دست آوردید از خود بپرسید: "معنای این فکر، راجع به من چیست؟" و با این عبارت جواب دهید: "این فکر یعنی این که ..." بعد شروع کنید به گذاشتن گزینه های مختلف و این کار را آن قدر ادامه دهید که به جوابی ظاهرا درست برسید مثل: "من ضعیف هستم"، "مردم ارزش اعتماد کردن ندارند"، یا این که "دنیا جای بدی است"، این جملات نقطه اصلی باورهای شما از خود و اطراف تان هستند. با تشخیص آن ها قادر خواهید بود که با آن ها مبارزه کنید و تغییرشان دهید.


[ دوشنبه 24 خرداد 1395 ] [ 04:09 ب.ظ ] [ علی اصغر هوشمند ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

مشاوره درسی ، برنامه ریزی درسی، افزایش ساعت مطالعه، بررسی کارنامه آزمونهای آزمایشی، کاهش استرس ، تکنیک های تست زنی و ...
دبیر رسمی آموزش و پرورش
مشاوره موسسه مبتکران
و رزمندگان اسلام (آیه های تمدن)
تلفن :09153342893
در تلگرامhttps://telegram.me/hosh95
نظر سنجی
کدام مطالب را بیشتر دوست دارید ؟ابر برچسب ها
آمار سایت
  بازدیدهای امروز : نفر
  بازدیدهای دیروز : نفر
  كل بازدیدها : نفر
  بازدید این ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  تعداد نویسندگان : عدد
  كل مطالب : عدد
  آخرین بروز رسانی :