تبلیغات
مشاوره تحصیلی(تیزهوشان،نمونه)

عدم تمرکز هنگام مطالعه و خیال پردازی

رعایت و اجرای نکات تاثیرگذار می تونه این معضل درسی اکثر داوطلبان رو کمتر و در نتیجه باعث افزایش سرعت یادگیری بشه.

1)مکان مطالعه فقط برای مطالعه باشه نه خوردن، خوابیدن، اینترنت، تماشای تلویزیون، موبایل بازی و ... تا در هنگام حضور در این مکان، فقط افکار درسی به ذهنتون بیان نه پارازیت های مزاحم.

2)یک برنامه درسی حجمی و اجباری داشته باشید.یعنی خود را مقید کنید که در یک زمان خاص و مبحث تعیین شده، درس را به اصطلاح جمع کنید.تا ذهن فرصت نکند به حاشیه های غیر از درس بپردازد و فقط درگیر درس خواندن شود.

3)برای تمرکز و فرار از افکار خیال پردازانه، از روش تندخوانی استفاده کنید.هرچند که با این کار بر مبحث 100 درصد مسلط نمی شوید ولی برای تمرکز بسیار عالی ست.

4)اگر در ضمن مطالعه، افکاری غیر از درس خواندن سمتتون اومد سریع این افکارو روی یک کاغذ یادداشت کنید تا بعداً و در مکانی دیگر بهش فکرکنید.

5)مطالعه را به بازه های زمانی کوچک تر تقسیم کنید تا بیشترین بازدهی را در یادگیری داشته باشید.هر چه این بازه های زمانی کمتر باشند باعث تمرکز زیاد شما در حین یادگیری می شه و مغز دیگه فرصت خیال پردازی نمیکنه.

6)حتماً بعد از هر 45 دقیقه مطالعه، 10 دقیقه استراحت کنید، از جای خود بلند شوید، چزی میل کنید.این استراحت کوتاه، به مغز شماست نه جسمتان.که باعث خون رسانی بیشتر و ایجاد تمرکزی بالاتر می شود.

7)اگر دیدید مغز داره شروع به خیال پردازی میکنه، با صدای بلند درس بخونید.این تنها راه برگشت سریع به تمرکزه.

8)پویا و فعال مطالعه کنید.ضمن مطالعه حتماً خلاصه برداری و نکته برداری کنید.مطالب مهم رو علامت دار کنید.با این کار شما دارید داده های زیادی را وارد مغز درگیر پردازش این داده ها و ثبت اطلاعات می شود و دیگه فرصتی برای خیال پردازی نخواهد داشت.

9)عادت کنید، تمرین کنید با کوچکترین حرکت و صدایی حواستون پرت نشه و با تمرکز به مطالعه ادامه بدهید با گذشت زمان کم کم دیگه این مسئله براتون عادی میشه و دیگه بی تفاوت میشین.برای تمرکز و فرار از افکار خیال پردازانه، از روش تندخوانی استفاده کنید.

10)به طور ذاتی مغز نیاز به فعالیت و درگیری فکری داره، پس ذهن خود را درگیر و متمرکز بر مبحث درسی نکنید اون خودشو درگیر مباحث و حاشیه های فکری میکنه.

11)حتماً یه رقیب در سطح خود و هم رشته داشته باشید چرا که ترس از عقب ماندن از رقیب با عث جمع کردن تمام حواس به درس ها می شود.

12)در طول روز تمرکز بیشتره.سعی کنید در طول روز مطالعه داشته باشید که البته این نکته در افراد مختلف متفاوت و کاملاً بسته به شرایط ذهنی و علایق هر فرد، فرق می کنه.

13)خستگی یا گرسنگی در حین مطالعه باعث عدم تمرکز در مطالعه می شود.

14)جهت افزایش تسلط در یک مبحث درسی، در یک زمان فقط بر روی یک مبحث متمرکز شوید تا مغز بهتر بتواند داده های ورودی را تحلیل و در آخر ثبت کند.

15) آرامش خود را در هر شرایطی حفظ کنید.عصبانیت و هیجان زیاد، دشمنان تمرکز و باعث هدایت مغز به سمت افکار پرت و خیال پردازی اند.

16) با ذوق و اشتیاق یاد بگیرید.همیشه به خودتون بگید که اگه مثلاً من زیست رو خیلی خوب بخونم، مسلط تر میشوم و درصد –هام بیشتر و به پزشکی قبول شدن و یا رشته مورد علاقه ام خیلی نزدیک تر میشم.

17) حتماً ضمن مطالعه و بعد از مطالعه، خودتون تست طرح کنید و حتماً تست های مبحث خوانده شده را بزنید.این ایجاد تنوع در مطالعه باعث پیشرفت پلکانی شما در آن درس می شود.نکته ای بسیار مهم: با توجه به دوری جستن از حفظیات و مفهومی شدن دروس عمومی همانند دروس اختصاصی در کنکور سراسری، در این چندسال اخیر، عمومی ها رو به روش تخصصی ها، تست کار کنید.یعنی بلافاصله بعد از خواندن مطلب درسی تست های آن مبحث را بزنید و به روز بعد موکول نکنید.

18) همیشه دست به قلم باشید.نوشتن در حین مطالعه بزرگترین سلاح جنگ با خیال پردازیست و در مقابل یکی از عوامل اصلی موفقیت در یادگیری تکنیکی مطالب است.در این صورت مغز به صورت اتوماتیک و با توجه به تمرین های زیاد در نوشتن مباحث، قادر خواهد بود مطالب را سریع رمزگردانی کند.

19) ضمن مطالعه سعی کنید مغز را به سمت مطالب قدیمی تر خوانده شده هدایت کنید و سعی در به یادآوری مباحث کنید.تا مغز مقید بشه که خوب باید درس بخونه و مطالب رو به یاد بیاره.

چهار روش آسان برای جلوگیری از عدم تمرکز وجود دارد:

1) وقتی یک مبحث را تمام کردیم، کتاب را ببندیم و برای خود یا دوستمان درس را یک بار توضیح دهیم.

2) اگر در زمان معین شده نتوانستیم مبحث را تمام کنیم، مبحث را به اتمام رسانده و جمع بندی مطلب را برای زمان شب بگذاریم.

3) اگر خستگی عامل حواس پرتی ما شده، برای دقایقی مکان مطالعه را ترک کنیم یا مطلب درسی را عوض کنیم.

4) وقتی در حال درس خواندن هستیم جدی باشیم و بر اساس یک برنامه مطمئن که به آن اعتماد داریم پیش برویم.[ دوشنبه 17 آبان 1395 ] [ 04:09 ب.ظ ] [ علی اصغر هوشمند ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

مشاوره درسی ، برنامه ریزی درسی، افزایش ساعت مطالعه، بررسی کارنامه آزمونهای آزمایشی، کاهش استرس ، تکنیک های تست زنی و ...
دبیر رسمی آموزش و پرورش
مشاوره موسسه مبتکران
و رزمندگان اسلام (آیه های تمدن)
تلفن :09153342893
در تلگرامhttps://telegram.me/hosh95
نظر سنجی
کدام مطالب را بیشتر دوست دارید ؟ابر برچسب ها
آمار سایت
  بازدیدهای امروز : نفر
  بازدیدهای دیروز : نفر
  كل بازدیدها : نفر
  بازدید این ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  تعداد نویسندگان : عدد
  كل مطالب : عدد
  آخرین بروز رسانی :