تبلیغات
مشاوره تحصیلی(تیزهوشان،نمونه)


چگونه باید درس بخوانیم!

ویژه دانش آموزان

دانش آموز باید جدی، منظم و به موقع، درس هایش را بخواند و تکالیفش را انجام دهد تا عقب نیفتد. برای موفقیت در درس خواندن، لازم است به نکاتی توجه کنید.

- مهم ترین مهارت برای موفقیت، مدیریت زمان است.

یعنی توانایی اداره ی زمان را داشته باشید، پس باید بتوانید:

اول: زمان را به شکل مناسب بین کارهایتان تقسیم کنید.

دوم: از زمانی که برای هر کاری تعیین کرده اید، درست استفاده کنید.

سوم : نقاط قوت و ضعف خودتان را در هر کاری تشخیص دهید.

به این ترتیب، نباید فراموش کنید که:

«درست درس خواندن، مهمتر از زیاد درس خواندن است»

از دست دادن زمان، فقط به معنای تلف کردن وقت نیست؛ بلکه وقتی کاری را نادرست انجام میدهید، زمان را هدر میدهید. شما ممکن است دو ساعت، درسی را مطالعه کنید، اما چیز زیادی نفهمید و در واقع، زمان را از دست بدهید.

پس بسیار ضروری است که تشخیص بدهید:

چرا از زمان درست استفاده نمی کنید؟

چرا نمی توانید بعضی از درس ها و مطالب را به خوبی درک کنید؟

چرا نمی توانید زمان را به شکل مناسبی بین کارهایتان تقسیم کنید؟

- پاسخ سوال های بالا را باید در هدف جستجو کنید. نخستین گام پیشرفت و موفقیت، عبارت است از تعیین یک هدف روشن و جدی که انسان از ته دل به آن اعتقاد داشته باشد.

دوره ی اول متوسطه زمانی است که شما باید به طور جدی درباره ی اهداف زندگی بیندیشید. تغییرات دوره ی نوجوانی شرایطی را به وجود می آورد که نوجوان می تواند با پختگی بیشتری به اهداف زندگی فکر کند.

نکته ی بسیار مهم این است که: «درس خواندن کار شما است» و باید جزء اهداف زندگیتان باشد. اگر فقط برای راضی کردن پدر و مادر و مدرسه، درس بخوانید، یعنی اهدافتان اشکال دارد. به عبارت بهتر، درس خواندن شما نباید به خاطر دیگران باشد بلکه باید بر مبنای علاقه های خودتان درس بخوانید.

یک نکته ی بسیار مهم دیگر در درس خواندن، این است که نگاه شما به درس و یادگیری چیست؟ آیا تصور می کنید درس خواندن کاری اجباری و تحمیلی است. آیا اگر به اختیار خودتان باشد، دوست دارید درس بخوانید؟ آیا از یادگیری لذت می برید؟ روی این سؤال ها باید به طور جدی فکر کنید.

یک دلیل اصلی موفق یا ناموفق بودن در تحصیل، میزان لذت بردن یا نبردن از یادگیری است. «یادگیری» یک لذت است. لذت یک امر ذاتی و درونی است. چرا شما یک غذا را بیش تر دوست دارید؟ چرا عده ای علاقه به فوتبال دارند؟ چرا بین کودکان و نوجوانان، این همه علاقه به بازی های رایانه ای وجود دارد؟ پاسخ این سؤال، یک کلمه است: «لذت» انسان وقتی از کاری لذت می برد، آن را با شوق و علاقه انجام می دهد.

پس می توان گفت: وقتی کاری را با تحمیل و اجبار انجام می دهیم، از آن لذت نمی بریم. حال نظر شما درباره ی درسخواندن چیست؟ چقدر از درسخواندن و یادگیری لذت میبرید؟

#مطالعه


http://telegram.me/hosh95


[ پنجشنبه 20 آبان 1395 ] [ 11:46 ق.ظ ] [ علی اصغر هوشمند ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

مشاوره درسی ، برنامه ریزی درسی، افزایش ساعت مطالعه، بررسی کارنامه آزمونهای آزمایشی، کاهش استرس ، تکنیک های تست زنی و ...
دبیر رسمی آموزش و پرورش
مشاوره موسسه مبتکران
و رزمندگان اسلام (آیه های تمدن)
تلفن :09153342893
در تلگرامhttps://telegram.me/hosh95
نظر سنجی
کدام مطالب را بیشتر دوست دارید ؟ابر برچسب ها
آمار سایت
  بازدیدهای امروز : نفر
  بازدیدهای دیروز : نفر
  كل بازدیدها : نفر
  بازدید این ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  تعداد نویسندگان : عدد
  كل مطالب : عدد
  آخرین بروز رسانی :